"U baráku"

26.08.2019

Kolem tohoto domu prošel, nebo projel autem alespoň jednou v životě snad každý. Řeč      je o domě u železničního přejezdu u štětského nádraží. Dnes chátrající stavení ničím moc nenadchne a každý kolem něj projde bez většího zájmu, ale nebylo tomu vždy tak. Dům  čp. 264 byl od roku 1870 hostincem a ubytovnou pro dělníky, kteří se zde podíleli na stavbě železnice. Po dokončení železnice tam byl i nadále hostinec. Mezi světovými válkami byl majitelem domu německý herec Pepi Schmuck, který uměl uspořádat zábavu. V hostinci hrával šraml (kapela) k tanci a údajně tam byla k dispozici i děvčata lehkých mravů. Jméno Pepi Schmutz bylo dlouho záhadou a vlastně je tak trochu pořád. Ať jsem hledal, jak jsem hledal, žádného německého herce s tímto jménem jsem nikde nenalezl. Jedinou osobou  se jménem podobným je, náhodou také německý herec, Fritz Schmuck. Ten byl herecky činný mezi lety 1929 - 1931, kdy natočil pět filmů. Je tedy možné a nejspíše                               i pravděpodobné, že dotyčným byl herec Fritz Schmuck a "Pepi" byla jen přezdívka. Pokud máte někdo k této postavičce štětské historie nějaké informace, napište je sem. Třeba tu záhadu rozlouskneme.

Jinak za děvčaty se prý dalo zajít i do hostince na Kostelní (dnešním Husově) náměstí. Dům čp. 133 stával na Husově náměstí do roku 1982, kdy byl zbourán a na jeho místě postavena přístavba SOŠ a VOŠ. Takže ono Štětí nebylo až tak šedivé a nudné, jak si dnes myslíme.

© 2019 RETRO ŠTĚTÍ - Občanská iniciativa za staré Štětí.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky